radom-info.pl

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co powinno się o nim wiedzieć?

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co powinno się o nim wiedzieć?

18.11.2020, 08:20

Dnia 16 listopada, od prawie 25 lat jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tolerancji wytypowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Bardzo dużo osób dzień w dzień ma kontakt z brakiem tolerancji i to właśnie ten dzień ma to podkreślać. Prośba do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest okazją do tego, by zajęli się rozwiązaniem tego sporego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, by wykluczyć brak akceptacji przez nauczanie, ale też przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji oraz zachęcanie do braku gnębienia osób szykanowanych z wielu powodów.

Regularnie powstające akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tego rozwiązania. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają styczność właśnie te grupy, co zarejestrowano na przestrzeni kilku lat. Objawy nietolerancji bywają bardzo krzywdzące dla osób dyskryminowanych, dlatego również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do awantur, a także pomóc w wyszukaniu głębszych przyczyn pojawiania się nietolerancji. Żeby zrozumieć, czym właściwie jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu działania, które zdecydowanie stają się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma edukować, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także doceniania różnorodności względem kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzi się go w Polsce?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny apel, w którym okazują niewiarygodne poparcie dla osób, które doświadczyły werbalnej oraz fizycznej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Prezydent Warszawy, Trzaskowski Rafał powiedział, że solidarność tego dnia będzie wyrażana poprzez zawieszanie wielobarwnych banerów, jak i podświetlania budynków. Głównie w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij