radom-info.pl

Powrót do szkół a pandemia

Powrót do szkół a pandemia

01.09.2020, 16:34

W ciągu tego miesiąca uczniowie mają powrócić do szkół oraz przedszkoli, jednak mimo to ciągle wątpliwości wywołuje epidemia koronawirusa, z którą świat zwalcza od samego początku roku. Od marca uczniowie pobierają naukę w sposób zdalny i bez cienia wątpliwości okazało się to jednym z powodów, przez które udało się powstrzymać w Polsce silny rozwój pandemii. Mimo wszystko czy pandemia dzisiaj okazuje się aż tak zrównoważona, żeby pozwolić uczniom uczęszczać na lekcje i otwierać żłobki, przedszkola oraz szkoły?

Różne podejścia do tematu

Nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź, co może być najlepsze - puszczenie uczniów do szkół, czy mus kontynuowania nauczania w domach. Z jednej strony naukowcy i osoby mające wątpliwości upierają się, iż przecież to akurat maluchy najszybciej roznoszą wszelkie wirusy oraz bakterie, a placówki oświatowe są świetnym miejscem, w którym infekcje rozprzestrzeniają się. Taki scenariusz jest doskonale nam znany - na lekcje przyjdzie pojedyncze dziecko z infekcją i dalej dużo więcej dzieci.

Zmęczeni kwarantanną głoszą, iż wprowadzono masę zasad, do których powinny się zastosować szkoły, żeby mieć szansę przyjąć swoich podopiecznych z powrotem. Aczkolwiek czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi podopieczni będą umiały ich przestrzegać? Czy to idealny koncept, by znaczna grupa uczniów się znalazła w jednej lekcyjnej sali? Lekarze komunikują, że nie bardzo.

Na nauczanie domowe narzekają niektórzy uczniowie lub opiekunowie. W głównej mierze dotknęło to licealistów, którzy upierają się, że przez kilka miesięcy internetowego nauczania czują się niezbyt dobrze przygotowani do matur (chociaż w 2020 roku maturalny egzamin nie wyszedł wcale źle). Kluczowe okazuje się jednakże to, iż nie każdy uczeń może mieć dostęp do laptopa i Internetu. W rodzinach wielodzietnych bywa tak, że w mieszkaniu znajduje się pojedynczy laptop. Rodzice mogą mieć z tej przyczyny zagwozdkę w zapewnianiu swoim pociechom nauki jednocześnie.

Relacje społeczne okazują się być również ważne. Szkoła stanowi bardzo ważny czynnik w psychicznym rozwoju maluchów. W szkołach poznajemy funkcjonowanie wśród ludzi dookoła i umiemy nawiązywać przyjaźnie. Jednakże w obecnej chwili aspekty społecznego życia okazują się niespecjalnie ważne, ponieważ naprawdę istotne okazuje się zdrowie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

Najwięcej zależeć będzie od dzieci i nauczycieli

Poszerzanie się pandemii zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy uczniowie będą przestrzegali zasad wskazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy nauczyciele będą mogli to przestrzeganie obostrzeń upilnować. Niejedni mówią, iż wypuszczenie dzieci do budynków oświatowych przyspieszy gwałtowniejszy rozwój epidemii, zatem w związku z tym placówki oświatowe będą nieczynne za miesiąc czy dwa. Trzeba śledzić na bieżąco wiadomości, ponieważ z początku września wiele jeszcze może się okazać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij