radom-info.pl

Stan wyjątkowy obok granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy obok granicy z Białorusią

07.09.2021, 14:14

Od raptem paru dni w pasie obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż sto osiemdziesiąt trzy obszarów, a więc pewien fragment terytoriów województw podlaskiego a także lubelskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Rząd Morawieckiego Mateusza tłumaczył wprowadzenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. W oparciu o zdanie rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Jest wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Ponadto rząd sygnalizował również zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w przypadku szczególnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Tymczasem decyzja prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość uchylenia Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o elementach zagrożenia suwerenności naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Oświadczył również, iż nadzorowane w tej chwili przez dyktaturę Łukaszenki, organizuje ogromną operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Poza tym podkreślił, że reżim białoruski uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij