radom-info.pl

Wojna przeciwko zanieczyszczeniu

Wojna przeciwko zanieczyszczeniu

21.11.2020, 16:32

Dzień Czystego Powietrza był parę dni temu.Z tego względu wskazane jest aby nabrać nieco refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całej Polski. Mowa tu definitywnie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niebywale katastrofalny. Toksyny, które wdychamy niemal w każdy dzień, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już prawie rok. Jak wiadomo warto cyklicznie nauczać czym jest zatrucie środowiska a także jakimi metodami można z takim problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został właśnie ten temat. Warto w głównej mierze orientować się, że aktualnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem smogu. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w domach, o czym zrelacjonował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK też podłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki, Piotr Woźny orzekł, iż wyrabiana przez tę spółkę energia za około 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, iż kłopot ze smogiem a także z koronawirusem możemy ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia COVID miała swój początek w lokalizacjach o ogromnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.

W aspekcie smogu bez wątpienia należałoby też zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest główną przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa szkodliwych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych aspektów jest niesamowicie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij