radom-info.pl

Zaraz rozpoczną się prezydenckie wybory w Ameryce

Zaraz rozpoczną się prezydenckie wybory w Ameryce

15.09.2020, 13:53

W tym roku obywatele Stanów Zjednoczonych wybiorą kolejną głowę państwa. Aktualnie tę funkcję spełnia Donald Trump i zdecydowanie ubiega się on o reelekcję. Mimo wszystko konkurencja nie próżnuje i 50 dni przed wyborami mamy możliwość zapoznania się z opinią publiczną. Jak dokładnie rozwija się sytuacja na tę chwilę? Które szanse okazują się największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, najpoważniejszy konkurent obecnego prezydenta posiada o wiele lepsze wyniki.

Joe Biden, przedstawiciel partii Demokratów, prezentuje ponad 7% przewagi nad teraźniejszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mimo to wyborczy komitet Trumpa nie przejmuje się tym i nie uważa, aby bieżące sondaże przedstawiały realny rezultat głosowania. W 2016 roku sytuacja wydawała się naprawdę podobnie - Hillary Clinton w zeszłych wyborach również prowadziła, aczkolwiek jej przewaga nie była bardzo spektakularna. Było to tylko 2,3 pkt proc. Niezależnie od tego, że Clinton miała przewagę oraz dostała większą liczbę głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, przegrała wybory z obecnym prezydentem.

Co interesujące, w Stanach Zjednoczonych nie przesądza o wyniku większość pojedynczych głosów. Stanowiący jest wybór elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i jest uzależniona ona od mieszkańców w danym stanie. Aktualnie konkuruje ze sobą głównie kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

W każdym wymienionym stanie panuje inna sytuacja. W niektórych stanach wygrywa Trump, innym razem kandydat Demokratów. Sytuacja więc nie jest przewidywalna. Wszystko rzecz jasna zależeć będzie od przeważających punktów widzenia w wybranym miejscu - gdzieniegdzie obywatele reprezentują w znacznej mierze republikańskie podejście, a gdzieniegdzie okazują się to demokratyczne idee. Jednak chociażby w miejscach ogólnie republikańskich w ostatnich latach miały miejsce ogromne modyfikacje. Wiele dzięki nowym mieszkańcom, którzy posiadają stosunkowo liberalne podejście, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na domy w niskich cenach. Podobne głosy być może będą miały spory wpływ na wybór nową głowę państwa.

A jakim sposobem będzie wyglądać głosowanie podczas koronawirusa? Przez pandemię głosowanie potrwa trochę dłużej, albowiem rozpoczną się już niedługo. Duża większość mieszkańców Stanów zdecydowała się głosować poprzez korespondencję.

Należy więc czekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie będzie do końca stuprocentowo pewne więc sugerowanie się sondażami może być nietrafione.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij